راهنمای اندازه های کاغذ در صنعت چاپ برای مبتدیان و طراحان

قبل از شروع کار بر روی طرح خود ، بهتر است تصمیم بگیرید که قصد چاپ خروجی نهایی روی کاغذ با چه اندازه ای را دارید. برای اطمینان از وضوح مطلوب و تعادل کلی محصول نهایی ، لازم است که طرح ها بسته به ابعاد مورد نظر تغییر کنند. اندازه های مختلف کاغذ بسیار زیاد است ، به راحتی می تواند باعث گیج شدن شما شود.

در استرالیا ، از سیستم بین المللی اندازه کاغذ استفاده می شود (همچنین به عنوان ISO 216 شناخته می شود). این شامل مقالات اندازه های A ، B ، C و DL است. به عنوان یک قاعده کلی ، هر اندازه کاغذ به نصف اندازه فوق کاهش می یابد. در ادامه کمی بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

خدمات چاپ و تبلیغات با قیمت مناسب در دفتر شرکت سهروردی برای تمامی کسب و کارها شامل بروشور، پوستر، سربرگ و فاکتور آماده عرضه می باشد.

خدمات چاپ و تبلیغات جای خود را در میان همه کسب و کارها باز کرده است. همین که کسب و کار خود را راه بیندازید، کم کم پای شما به دفاتر چاپ و تبلیغات باز می شود. تبلیغات و بازاریابی برای محصولات تان مهم ترین موضوعی هست که باید به آن بیندیشید. بدون تبلیغات نمی توان محصولات را فروخت.

هر مدیری برای کسب و کار خود نوعی از تبلیغات را می پسندد. ما در این مقالات می خواهیم متداول ترین و آسان ترین روش های تبلیغاتی که همه جا می توانید استفاده کنید را معرفی کنیم. توزیع بروشور و پوستر از راحت ترین روش هایی است که می توانید به سادگی و زیبایی محصول خود را معرفی نمایید.

بخشی از تبلیغات موجود در بازار را که مورد نیاز کسب و کار شماست، می توانید برون سپاری کنید و به شرکت های خلاق تبلیغات خود را بسپارید تا به بهترین شکل انجام گردد.

در شرکت خدمات چاپ و تبلیغات نگاه، پوستر ها و بروشور ها در سایزهای مختلف، تیراژهای متفاوت، و با رنگ متنوع چاپ می شود که همه مدیران شرکت ها، سازمان ها و… می توانند استفاده کنند.

صنعت چاپ در ایران بسیار فعال و گسترده شده است به طوری که همه نوع شکل و تصویری را می توانید چاپ کنید. خوب است بدانید که سایز بندی و استانداردهای جهانی برای چاپگرها و کاغذ چاپ وجود دارد در این مقاله در مورد سایزهای مختلف چاپ و اندازه ها نوشته ایم و می تواند برای شما کمک کننده باشد.

فهرست مطالب

دسته بندی چاپگرها براساس اندازه ها

اندازه های مختلف کاغذ چاپ

چه سایز کاغذی برای پروژه شما مناسب است؟

دسته بندی چاپگرها براساس اندازه ها

در هر صنعتی معیارها و روش های اندازه گیری وجود دارد که تمامی تجهیزات و ملزومات آن صنعت طبق همان اندازه گیری ساخته می شود. در صنعت چاپ نیز معیارهای اندازه گیری وجود دارد که باید رعایت گردد.

امروزه سایزهای مختلف کاغذ و چاپگر، چاپ هر نوشته ای با هر بزرگی و اندازه ای را ممکن می کند. از چاپ بروشورهای بزرگ گرفته تا پوسترهای بنری و تبلیغات محیطی بزرگ که نیاز به چاپگرهای بزرگی نیز خواهند داشت.

بر اساس معیارهای جهانی، چاپگرها مطابق با واحدی به نام ورق دسته بندی می شوند. اندازه هر ورق ۳۵ * ۵۰ پایه گذاری می شود و چاپگری که نهایتا ورقه ای با این سایز را قبول می کند، چاپگر یک ورقی نامیده می شود. معمولا این موارد در دفترچه راهنمای فنی چاپگرها نوشته شده است.

بر همین اساس انواع ماشین های چاپگر را خواهیم داشت:

۱- ماشین یک ورقی:

چاپگری که نهایتا ابعاد ۵۰*۳۵ را قبول می کند، یک ورقی می باشد. سفارش های با تیراژ کم و ابعاد کوچک را چاپگرهای یک ورقی انجام می دهند که معمولا کارت ویزیت و سربرگ در همین چاپگرها تولید می شود.

شرکت های مختلف برای سفارش کارت ویزیت تعداد زیادی را معمولا سفارش می دهند و از آن در همایش ها و غرفه های نمایشگاه استفاده می کنند. با توجه به اینکه چاپ هر کارت هزینه بر خواهد بود، چاپ آن در تیراژ بالا مقرون به صرفه است.

مثلا شرکتی که می داند در نمایشگاه های مختلف شرکت خواهد کرد و مخاطبان و علاقه مندان بسیاری هم خواهد داشت، یکجا سفارش بالایی می دهد و کارت های خود را برای موقع لزوم نگه می دارد.

۲- ماشین دو ورقی:

چاپگرهایی که نهایتا تا ۷۰*۵۰ را می توانند تولید کنند، دو ورقی نامیده می شوند. معمولا چاپ کاتالوگ، بروشور، فولدر، کتاب و سر رسید با این ماشین ها انجام می شود.

کسانی که در نمایشگاه عرفه داری می کنند، برای مشتریان خاص خود ویا کسانی که احتمال فروش بیشتری می دهند، کاتالوگ شیک تر و با سایز بزرگ تر ارائه می دهند. اینکه از چه چاپگری استفاده کنید، به میزان زیادی به استفاده شما از تبلیغات بستگی دارد.

۳- ماشین چهار و نیم ورقی:

چاپگری که تا ابعاد ۱۰۰*۷۰ را نیز چاپ می کند، چاپگر چهار و نیم ورقی نام دارد. تیراژهای بالا در صنعت بسته بندی توسط این چاپگر انجام می شود.

غیر از ۳ مورد گفته شده، ماشین های ۶ ورقی، ۶ و نیم ورقی و ۸ ورقی نیز وجود دارند.

تقریبا تمامی ماشین های چاپ در ایران وجود دارد اما چاپگرهای ۶ ورقی، ۶ و نیم ورقی و ۸ ورقی بسیار معدود هستند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

در مجموع باید گفت چاپگر نیم ورقی ابعاد ۳۵ × ۲۵ سانتی متر را قبول می کند و چاپگر یک ورقی ابعاد ۵۰ × ۳۵ سانتی متر را می تواند چاپ کند. همچنین چاپگر یک و نیم ورقی ابعاد ۶۰ × ۴۵ سانتی متر را دارد.

چاپگر دو  ورقی دارای ابعاد ۷۰ × ۵۰ سانتی متر می باشد و چاپگر سه ورقی ابعاد ۹۰ × ۶۰ سانتی متر را دارا هست. چاپگر چهار ورقی ابعاد ۹۰ × ۷۲ سانتی متر را دارد و چاپگر چهار و نیم ورقی دارای ابعاد ۱۰۰ × ۷۰ سانتی متر می باشد.

چاپگر ۶ ورقی شامل ابعاد ۱۲۰ × ۸۰ سانتی متر بوده و چاپگر ۶ و نیم ورقی با ابعاد ۱۲۷ × ۹۲ سانتی متر در مرحله بعدی قرار خواهد داشت. همچنین چاپگر ۸ ورقی با ابعاد ۱۴۰ × ۱۰۰ سانتی متر بزرگ ترین سایز را به خود اختصاص داده است.

اندازه های استاندارد کاغذ در صنعت چاپ

حتما می خواهید در مورد سایزهای استاندارد کاغذ که در صنعت چاپ استفاده می شود بدانید. در استاندارهای جهانی کاغذهای سری A و B داریم. معمولا چاپگرهای ورقی از سری B استفاده می کنند و چاپگرهای دیجیتالی از سری A استفاده می کنند.

در ادامه به تفکیک در مورد کاغذهای سری A و B و C نوشته ایم:

۱- کاغذهای سری A:

در این کاغذها بزرگترین سایز کاغذ A0 می باشد که ابعاد آن ۱۱۸.۹ × ۸۴.۱ است. سایز A1 بر اساس سایز A0 حساب می شود و نصف A0 است و ابعاد آن ۵۹.۴ * ۸۴.۱ می باشد.

همچنین سایز A2 در کاغذهای چاپگر، نصف کاغذ A1 بوده و ابعاد آن ۵۹.۴ * ۴۲ می باشد. سایز کاغذ A3 نیز با ابعاد ۴۲ * ۲۹.۷ از دیگر کاغذهای استفاده شده در صنعت چاپ است. متداول ترین سایز A4 می باشد که برای همه ما آشنا هست و ابعاد آن ۲۹.۷ * ۲۱ می باشد.

سایز A4 در پرینترهای معمولی خانگی و کافی نت ها مورد استفاده قرار می گیرد و رایج ترین اندازه ای هست که استفاده می شود.

کاغذهای سری A
کاغذهای سری A

۲- کاغذهای سری B:

در این خانواده بزرگترین سایز B0 می باشد که ابعاد آن ۱۴۱.۴ × ۱۰۰ است. بقیه کاغذهای سری B بر اساس سایز B0 تقسیم بندی می شوند و هر مرحله نصف مرحله قبل می باشد.

کاغذ با سایز B1 نصف کاغذ B0 بوده و ابعاد آن ۱۰۰ × ۷۰.۷ می باشد. همچنین کاغذ B2 نصف B1 بوده و ابعاد آن ۷۰.۷ × ۵۰ است. کاغذ B2 معمولا سایز پوسترهای مختلف است. این پوسترها می تواند در ایام شهادت و مولودی خوانی برای نصب در مکان های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تبلیغاتی محیطی بزرگ برای صاحبان کسب و کار نیز با این کاغذ انجام می شود.

کاغذ B3 نیز دارای ابعاد ۵۰ × ۳۵.۳ می باشد. کاغذ بعدی که مورد استفاده قرار می گیرد، کاغذ B4 است که ابعاد آن ۳۵.۳ × ۲۵ مقدار می باشد. کاغذ B5 نیز با ابعاد ۲۵ × ۱۷.۶ یکی دیگر از کاغذهای چاپگر مورد استفاده است. کاغذ B6 نیز ابعاد ۱۷.۶ × ۱۲ را دارا خواهد بود.

کاغذهای سری B
کاغذهای سری B

۳- کاغذهای سری C:

این کاغذها در واقع میانگین سری A و B می باشد. به طور مثال C3 از A3 بزرگتر و از B3 کوچکتر است.

اگر بخواهیم کامل تر بگوییم کاغذ C0 دارای ابعاد ۱۲۹.۷ × ۹۱.۷ است و کاغذ C1 که نصف کاغذ C0 است ابعاد ۹۱.۷ × ۶۴.۸ را دارا می باشد. همچنین کاغذ C2 با ابعاد ۶۴.۸ × ۴۵.۸ در جایگاه بعدی قرار دارد و کاغذ C3 نیز ۴۵.۸ × ۳۲.۴ مقدار ابعاد را دارا هست.

کاغذ C4 با ابعاد ۳۲.۴×۲۲.۹ یکی دیگر از کاغذهای مورد استفاده می باشد و کاغذ C5 نیز ابعاد ۲۲.۹ × ۱۶.۲ را دارا هست.

یکی از موارد مهم استفاده از انواع کاغذ در اداره پست است. مثلا برگه A4 که می خواهد پست شود باید در پاکتی با سایز C4 قرار داده شود تا هم آن را پوشش دهد و هم کوچکتر از حد معمول نباشد.

کاغذهای سری C
کاغذهای سری C

چه سایز کاغذی برای پروژه شما مناسب است؟

انواع پروژه ها معمولاً دارای اندازه کاغذ مربوط به آن برنامه هستند، بنابراین با کمی تحقیق شروع کنید. بهترین کار این است که کارهای چاپ دیگری مانند کارهای خود را پیدا کنید و به اندازه و کیفیت کاغذ توجه کنید. به عنوان مثال ، پوسترها اغلب دارای اندازه A3 یا بالاتر برای تأثیر چشمگیر در مقیاس بزرگ هستند. همانطور که در بالا ذکر شد ، دعوت نامه ها و مطالب تبلیغاتی اغلب در اندازه آگهی چاپی DL چاپ می شوند. برای لوازم التحریر عمومی ، کتابچه ها و حتی پوسترهای با ابعاد کوچکتر ، A4 بیشترین کاربرد را دارد.

تجسم این ابعاد می تواند کار سختی باشد ، اما میتوانید با یک اندازه آشنا و قابل تصور مانند A4 شروع کنید و از آنجا به سمت بالا یا پایین کار بروید (اندازه A4 را ۲ برابر و یا نصف کنید). برای مثال قرار دادن دو ورق A4 در کنار هم ، ابعاد A3 را نشان می دهد. و با ۴ ورق A4 میتوانید اندازه A2 پوستر داشته باشید. اگر روی پروژه های در مقیاس کوچکتر کار می کنید ، می توانید یک ورق A4 را برش یا تا بزنید تا بتوانید تصور واضحی از فضای کار خود داشته باشید.

اگر مطمئن نیستید اندازه کاغذ مناسب پروژه شما کدام است، برای توصیه با یکی از پرسنل آگاه شرکت خدمات چاپ و تبلیغات نگاه صحبت کنید. حتی ممکن است در مورد ابعاد سفارشی کاملاً متفاوت تصمیم بگیرید!

سایر نکاتی که قبل از چاپ پروژه خود باید به آن ها توجه کنید

قبل از این که پیش بروید و به ابعاد پروژه و اندازه نهایی کاغذ خود بپردازید ، چند مورد از نکات مهم در طراحی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اول و مهمترین ، شما باید از صحت وضوح چاپ خود برای چاپ اندازه اطمینان حاصل کنید. اگر رزولوشن خیلی کم باشد، تصویر تمام شده شما دانه دار یا تار به نظر می رسد. این مسئله می تواند تأخیر زیادی در اتمام پروژه شما ایجاد کند ، زیرا چاپگر شما باید آن را برای اصلاح ارسال کند. DPI (نقطه در هر اینچ) باید حداقل ۳۰۰ باشد – هرچه رزولوشن از این عدد بالاتر باشد کیفیت خروجی نهایی چاپ بهتر خواهد بود. به همین دلیل ، فایل های چاپی اغلب بسیار بزرگ هستند ، بنابراین اگر قبلاً در قالب بزرگ کار نکرده اید ، ممکن است به راهنمایی در مورد چگونگی ذخیره و به اشتراک گذاری طرح خود نیاز داشته باشید.

مورد مهم دیگر در مورد طراحی رنگ است. برای چاپ در دنیای واقعی ، شما باید از CMYK به جای RGB استفاده کنید. دلیل این امر این است که طیف رنگی RGB بسیار بیشتر است ، اما بسیاری از این رنگ ها قادر به تکثیر با جوهر نیستند و همان چیزی است که “خارج از دامنه” نامیده می شود. در CMYK به جای اینکه در انتها با یک طرح چاپی که مورد نظر شما نبود رو به رو شوید ، تضمین می کند که تمام طرح شما در رنگ های مورد انتظار شما ظاهر می شود.

هنگام تنظیم ابعاد صفحه خود ، باید حاشیه ای را در اطراف لبه طرح خود بگذارید. این قسمت ممکن است نشان داده نشود اما فضای کوچکی را برای خطا در خروجی نهایی فراهم می کند. در نتیجه لبه خارجی در محصول نهایی “تر و تمیز” است. توصیه می شود که لبه خارجی با عناصر طراحی حداقل ۳ میلی مترفاصله داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که آنها از بین نمی روند.

خدمات چاپ – همکاری با چاپ نگاه

در دفتر خدمات چاپ و تبلیغات نگاه واقع در خیابان سهروردی انواع بروشور، پوستر، سربرگ و فاکتور در سایزها و تیراژهای متفاوت به چاپ می رسد. قیمت محاسبه شده محصولات بسته به نوع انتخاب شما بوده و با توجه به نوع کاغذ، تیراژ و سایر موارد متغیر است.

استفاده از چاپگرها و کاغذها تماما به مشتری و مورد استفاده او بستگی دارد و هم اکنون در ایران هیچ محدودیتی برای چاپ کاغذهای مختلف نداریم.

بروشور و پوستر بیشتر در تبلیغات خارج از شرکت شما برای همایش ها، نمایشگاه ها و بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند و فاکتور و سربرگ بیشتر در بخش انبارداری و جلسات متعدد کاری استفاده می شود.

هر تبلیغات و بازاریابی که معرف برند و اطلاعات تماس شما می باشد، می تواند با خلاقیت و جذابیت همراه باشد.

بدیهی است که سفارش چاپ خود را طبق بودجه تعیین شده شرکت تان باید انتخاب کنید. گرچه در حالت کلی در تیراژهای بالا قیمت ها سریعا کاهش پیدا می کند. با این موارد می توانید ملزومات شرکت خود را برطرف کنید و به میزانی که تمایل دارید تبلیغات کنید.

همچنین در سایت خود مطالب خویی برای تازه واردهای صنعت چاپ نوشته ایم و می تواند به کمک شما بیاید تا با نحوه کار ما بیشتر آشنا شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .