آشنایی با چاپ افست

چاپ افست (تک رنگ و دو رنگ و چهار رنگ )یکی از روش های تکثیر رایج در تمام دنیا و همچنین در ایران است کــه معمولا برای تیراژهای بالای ۲۰۰ نسخه میباشد ودر مقابل چاپ دیجیتال جهت تیراژ های پایین تر از ۲۰۰ نسخه مقرون به صرفه میباشد. این نوع چاپ با توجه به روش انجام آن مناسب انواع تکثیر های مورد نیاز همه با اهداف مختلف است. تفاوت اصلی چاپ افست با چاپ دیجیتال  در روش استفاده از رنگ است که توسط دستگاه ها انجام میشود. در ادامه با مزایا و معایب، کاربرد ها و انواع این نوع چاپ بیشتر آشنا می شویم.

آشنایی با مزایا و معایب چاپ افست

مزایا

در برنامه ریزی های تبلیغاتی، هزینه ها نقش پر رنگی را ایفا می کنند و معمولا مدیران کسب و کار های مختلف به فکر پیدا کردن راه های مقرون به صرفه با بیشترین بازخورد هستند. یکی از اصلی ترین راه های تبلیغات چاپ انواع تراکت و پوستر و کاتالوگهای وبروشورهای تبلیغاتی است. از آنجایی که چاپ افست امکان چاپ تیراژ بالا با قیمت کمتر و کیفیت بالاتر را فراهم می کند جزو بهترین گزینه های پیش رو جهت تبلیغات موثر برای افراد است. چاپ افست امکان چاپ روی انواع متریال های مختلف مورد استفاده در چاپ را فراهم می آورد. تنوع سیستم های رنگ آمیزی نسبت به چاپ دیجیتال در این سیستم چاپ بیشتر از چاپ دیجیتال است به نحوی که علاوه بر امکان استفاده  —  میتوان از رنگهای دستی نیز استفاده کرد.CMYK      از سیستم رنگ 

معایب

چاپ افست برای تیراژهای پایین (زیر ۲۰۰ نسخه) مقرون به صرفه نیست و  نسبت به چاپ دیجیتال هم،  زمان بیشتری نیاز دارد. اگر اطلاعات جهت چاپ به لیتوگرافی فرستاده شود تا پایان عملیات چاپ امکان تغییر اطلاعات آن وجود نخواهد داشت و در صورت بروز مشکل در اطلاعات اولیه ممکن است منجر به هزینه بیشتر شود.

کاربرد‌های چاپ افست

کاربرد های چاپ افست به اندازه ای زیاد است که شاید نتوان به راحتی همه کاربرد های آن را برشمرد. در واقع باید گفت که چاپ افست دنیای چاپ را دگرگون کرده و موقعیت های فراوانی را برای بسیاری از افراد در صنعت ایجاد نموده است. از جمله به مهم ترین کاربرد های این نوع چاپ می توان به چاپ روزنامه ها با تیراژ بالا، اسناد و مدارک مالی و قانونی مورد استفاده در اکثر سازمان های دولتی و غیر دولتی، چاپ انواع تراکت های(یک رنگ و دو رنگ وچهار رنگ) روی کاغذهای تحریر وکتان و گلاسه  و همچنین

 و پوستر های تبلیغاتی ، سربرگ، فاکتور، بروشورهای ( ۱رنگ  و ۲رنگ و ۴ رنگ) روی انواع کاغذ تحریر  و گلاسه وکتان  و  انواع بسته بندی اشاره کرد..

انواع چاپ افست

دستگاه مختلف چاپ افست وجود دارد که هر کدام با توجه به ویژگی هایشان کیفیت و سرعت متفاوتی را ارائه می کنند. دستگاه چاپ افست از لحاظ رنگ به تک رنگ ودو رنگ و چهار رنگ وجود دارندو البته دستگاه هایی هستند که اجازه استفاده از تعداد رنگ های بیشتری را نیز می دهد. همچنین می توان دستگاه های افست را بر اساس ابعاد به انواع مختلفی تقسیم کرد. دستگاه افست خوابیده و یا دستگاه افست ایستاده از انواع دیگر دستگاه های مورد استفاده در این نوع چاپ هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .