آشنایی با DPI

آشنایی با شاخص وضوح تصویر یا DPI

مشتریان اغلب می پرسند “آیا این تصویر به اندازه کافی بزرگ است؟” یا “چرا تصویر به وضوح همانطور که روی مانیتور می بینم چاپ نمی شود؟”

وضوح

وضوح تصویر در واقع میزان جزئیاتی را که یک تصویر در اختیار دارد را توصیف می کند. تصاویر با وضوح بالاتر واضح تر و با جزئیات بیشتری هستند. در یک تصویر با رزولوشن پایین ، تفاوت های خوب رنگ از بین می رود ، لبه ها تار می شوند و … وضوح مختلفی وجود دارد که می تواند در فیلم ، تلویزیون و غیره اعمال شود، اما دو نوع وضوح مورد توجه ما در اینجا وضوح چاپ و وضوح صفحه است.

وضوح صفحه

وضوح صفحه بر حسب پیکسل بر اینچ (PPI) اندازه گیری می شود. پیکسل یک مربع کوچک از رنگ است. یک مانیتور از پیکسل های کوچک برای جمع آوری متن و تصاویر روی صفحه استفاده می کند.

وضوح بهینه برای تصاویر روی صفحه نمایش ۷۲ DPI است. افزایش DPI باعث بهتر دیده شدن تصویر نمی شود ، بلکه فقط پرونده را بزرگتر می کند ، که احتمالاً هنگام بارگیری وب سایت یا هنگام باز شدن پرونده سرعت آن را کم می کند.

وضوح چاپ

وضوح چاپ بر اساس نقطه در هر اینچ (یا “DPI”) اندازه گیری می شود که به معنای تعداد نقاط جوهر در اینچ است که چاپگر روی یک قطعه کاغذ قرار می دهد. بنابراین ، ۳۰۰ DPI به این معنی است که یک چاپگر ۳۰۰ نقطه ریز جوهر تولید می کند تا هر اینچ چاپ را پر کند. ۳۰۰ DPI وضوح چاپ استاندارد برای خروجی با وضوح بالا است. این بدان معنی است که برای تولید چاپ با وضوح بالا باید حداقل ۳۰۰ dpi x 300 dpi یا ۹۰،۰۰۰ نقطه در اینچ مربع باشد.

اسناد از روی صفحه شروع می شوند و یا روی صفحه می مانند ، یا چاپ می شوند. اگر سند روی صفحه باقی بماند (مانند یک وب سایت) ، فقط باید نگران وضوح صفحه باشید ، بنابراین تصاویر شما باید ۷۲ PPI باشد.

یک نکته مهم: گاهی اوقات اصطلاحات DPI (چاپ) و PPI (صفحه) به جای یکدیگر استفاده می شوند. بنابراین ، اگر کسی به یک تصویر ۳۰۰ DPI که در صفحه است مراجعه کند ، گیج نشوید ، زیرا پیکسل در اینچ (PPI) به همان اندازه به نقطه در هر اینچ (DPI) ترجمه می شود.

اگر می خواهید سند را چاپ کنید ، باید مطمئن شوید که تصاویر ۳۰۰ DPI در ۱۰۰٪ اندازه خروجی نهایی هستند. این پیچیده تر از آنچه که هست به نظر می رسد.

هرچه سعی کنیم تصویر ۳۰۰ پیکسل × ۳۰۰ پیکسل را چاپ کنیم ، پیکسل سازی آن بیشتر می شود. چشم می تواند پیکسل های منفرد را ببیند و لبه های آن بسیار ناهموار می شود.

چگونه می توانم DPI یک تصویر را بفهمم؟

روی مک

بر روی تصویر کلیک راست (یا کنترل کلیک) کنید.

“Get Info” را انتخاب کنید.

در زیر «More info» ، به دنبال ابعاد بگردید.

شما باید یک عدد مانند “۱۰۲۴ * ۷۶۸” را ببینید. این اعداد تعداد پیکسل های تصویر را نشان می دهد (عرض * ارتفاع)

چگونه می توانم DPI یک تصویر را در مک بفهمم؟
چگونه می توانم DPI یک تصویر را در مک بفهمم؟

روی ویندوز

روی آیکون تصویر کلیک راست کنید.

“Properties” را انتخاب کنید.

روی تب “Details” در پنجره ویژگی ها کلیک کنید.

مقادیری برای عرض، ارتفاع، رزولوشن افقی و وضوح عمودی خواهید دید.

وضوح تصویر و ابعاد تصویر DPI در ویندوز
وضوح تصویر و ابعاد تصویر در ویندوز

بنابراین اگر می خواهید تصویری با ابعاد ۱۰۲۴ × ۷۶۸ چاپ کنید ( Width = 1024px، Height = 768px در کامپیوتر) ، باید هر مقدار را بر ۳۰۰ تقسیم کنید تا ببینید چند اینچ با ۳۰۰ dpi می توانید چاپ کنید.

۱۰۲۴ ÷ ۳۰۰ = ۳.۴۱۳۳ ″ (عرض)

۷۶۸ ÷ ۳۰۰ = ۲.۵۶ ″ (ارتفاع)

بنابراین ، می توانید این تصویر ۱۰۲۴px × ۷۶۸px را با ۳۰۰ DPI در اندازه ۳.۴۱۳۳″ × ۲.۵۶″ چاپ کنید هر اندازه ای بزرگتر از این مقدار خطر پیکسلی شدن تصویر را دارد. مطمئناً ، در صورت نیاز می توانید تصویر کمی فراتر از این اندازه را بزرگ کنید (خیلی کم)، اما اگر این کار را نکنید بهتر است.

اگر در مورد وضوح تصویر چاپی خود مطمئن نیستید میتوانید از تیم متخصصان ما در شرکت خدمات چاپ، بسته بندی و تبلیغات نگاه راهنمایی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .